Kétféle szárazvakolási mód létezik. A ragasztásos és a vázszerkezetre való felhelyezés. A ragasztásos technológia a karton anyagával kompatibilis gipsz alapanyagú ragasztógipsszel történik. A vázszerkezetű beépítési módszert azokon a helyeken alkalmazzák ahol nagyon egyenetlen a felület, vagy a felület nem teszi lehetővé a ragasztást, esetleg több hő és hangszigetelést elérése a cél. A váz készülhet fából vagy fémből, közé hőszigetelő anyag beépíthető.
Beszéljünk a gipszkartonról
A gipszkarton lehetővé teszi a szárazvakolást. Ez a technológia nem csak Magyarországon, hanem világszerte egyre népszerűbb belsőépítészeti megoldás, lassanként kiszorítja a hagyományos vakolási eljárásokat. Könnyebb, költséghatékonyabb és nem utolsósorban klimatizáló hatású.
A gipszkarton anyaga
A gipszkarton alapanyaga a gipsz (CaSO4•2H2O ) és a kartonpapír. A gyártás során csak gőzkibocsátás történik, beépített anyagként pedig – mivel a gipsz előállítása során a nehézfémeket, az oldható sókat eltávolítják belőle – nincs károsanyag-kibocsátása vagy radioaktív sugárzása. A gipszkarton lap másik alapanyaga a kartonpapír, mely környezetbarát, általában újrahasznosított alapanyagokból készül. A gipszkarton lapokat 2; 2,5; 2,75; 3 m-es hosszúságban és 0,6; 1,2; és 1,25 m szélességben lehet megvásárolni. A lapok viszonylagos nagysága átlag kb 2,5 m².